Menu

Buďme ohľaduplní k prírode a vážme si jej zdroje

Komunitná nadácia Veľký Šariš, Námestie sv. Jakuba 26, 082 21 Veľký Šariš podporila v roku 2019 projekt o. z. LÁSKAVÉ RUKY s názvom:

Buďme ohľaduplní k prírode a vážme si jej zdroje“

Cieľ projektu č. 1

Zakúpenie a inštalácia elektrického kompostéra GG02 na spracovanie kuchynského biologického odpadu  priamo v mieste jeho vzniku, t.j. v stravovacej prevádzke Domu sv. Kozmu a Damiána.

Cieľ projektu č. 2

Zabezpečenie údržby a estetickej úpravy seniorparku cez zakúpenie kosačky na trávu.

Snaha dobrovoľníkov z občianskeho združenie Láskavé ruky o ekologické riešenie problému so spracovaním kuchynského odpadu na stravovacej prevádzke v Dome sv. Kozmu a Damiána.  Vhodné riešenie sa našlo v inštalácii elektrického kompostéra, ktorý využíva účinné a odolné mikroorganizmy ACIDULO, ktoré dokážu premeniť kuchynský bioodpad už do 24h na výživný kompost, čo odráža ohľaduplný prístup k prírode a šetrnosť k jej zdrojom.

Inovatívnosť projektu: Ekologický prístup ku problému – návrat recyklovaného kuchynského odpadu späť do prírody vo forme kompostu. Pred jeho použitím v záhrade je potrebné zmiešať s podstatne väčším podielom zeminy a znova ho nechať uležať. Následne  ho môžeme aplikovať podľa potreby priamo v seniorparku. Záhradka bude zelenšia a rastliny zdravšie, ako kedykoľvek predtým. Kompost chráni pred nadmernou vlhkosťou aj pred vysychaním. Dodáva živiny v prirodzenej forme. Zlepšuje zloženie a štruktúru pôdy. Kompost je veľmi účinná prirodzená biologická ochrana. Obsahuje huby a plesne, ktoré sú priateľské k rastlinám, ale napáda škodcov. Väčšina škodcov má ranné štádium vývoja práve v zemi, kde ich zlikvidujú práve tieto prirodzené biologické mechanizmy.

Ďalšou prioritou projektu bolo zakúpenie motorovej kosačky na trávu, ktorá bude slúžiť na úpravu trávnikov v seniorparku.