Menu

Slovenské tradície a folklór v podaní dobrovoľníčok zo Žubčian

V priebehu dvoch dní 6. a 7. februára 2017 sme boli v zariadení – Dom sv. Kozmu Damiána na Rumanovej 6, v Prešove. K seniorom sme prišli ako dobrovoľníčky zo Župčian, predstaviť a odprezentovať tému folklóru. Na začiatku sme si spoločne pripravili zaujímavú nástenku, ktorá pozostávala z autentického šarišského kroja a to: sukne, zástery, blúzky, vesty, šatky a čepca.
Seniorom sme predstavili ľudové zvyky a tradície zo šarišského regiónu, ako aj z celého Slovenska. Porozprávali sme sa o tom, ako sa niekedy u nás žilo vo všedné a sviatočné dni, ako to bolo na krstinách, svadbách, či cez fašiangy. Zaujímavé boli postrehy seniorov, ktorí sa na oplátku podelili so svojimi vlastnými zážitkami, ako to bolo u nich, v ich regióne (v okolí Prešova, Bardejova, Košíc, Medzilaboriec či Sniny). Predstavili sme ľudový odev zo šarišského regiónu, ukázali sme si z čoho pozostával, prerozprávali sme proces zhotovovania odevu, až po jeho konečnú podobu. Mali sme možnosť obdivovať rôzne vzory výšiviek, čipky a ľudové remeslá. Niektoré s našich poslucháčok sa sami zúčastňovali na výrobe takých folklórnych predmetov a vyšívané obrusy si chystali do vlastnej výbavy. Predstavili sme aj folklórny súbor „Záborský“ zo Župčian – jeho tradície, odev a započúvali sme sa do nahrávky ľudových piesní v ich podaní. Ďalej sme si spomenuli na festivaly ľudovej hudby na Slovensku a ľudové jarmoky spojené s rôznymi dobovými remeslami. Seniori si poprezerali dobové fotografie odevov, remesiel, výrobkov z keramiky, dreva a kovu. Veľmi sa potešili aj konkrétnym odevom, výšivkám a čipkám, ktoré si mohli vziať do rúk a poprezerať, ďalej sme si skladali drevené puzzle na tému folklór a každý senior si mal možnosť vymaľovať predtlačené vzory výšiviek na výkres.
Deň plný prekvapení a spoločných radostných chvíľ pri spomienkach sme zakončili ako ináč ľudovými piesňami podľa výberu našich seniorov.

Kvetka a Julka
dobrovoľníčky zo Župčian