Menu

Deň Bazálnej stimulácie

Štvrtok 8. októbra 2020 bol deň ako každý iný, a predsa sa stal pre seniorov z Domu sv. Kozmu a Damiána, výnimočný. Kurz bazálnej stimulácie sme absolvovali začiatkom septembra v Trenčíne a teraz je čas priniesť túto skvelú metódu k tým, ktorí to najviac potrebujú. Najprv sme si vytvorili príjemné prostredie v jednej z izieb našich klientov. Použili sme pri tom kvety, sviečky, paravan s motívom prírody, stlmili sme svetlá (optická stimulácia), pustili sme si príjemnú hudbu (auditívna stimulácia) a pokojnú atmosféru dopĺňala vôňa kávy a  levandule vo váze (olfaktorická stimulácia). O 10:00 sme sa všetci zamestnanci a klienti stretli v spoločenskej miestnosti a povedali sme si niečo o bazálnej stimulácii, čo je jej cieľom a pre koho je určená. Oboznámili sme všetkých s našim plánom urobiť si dnes iný – pekný deň.

Potom sme sa presunuli do pripravenej izby. Postupne k nám chodili naši klienti aj zamestnanci a ukázali sme si niektoré techniky bazálnej stimulácie v praxi. Klienti boli milo prekvapení, do akého pekného prostredia prišli a jedna z nich dokonca najprv ani nespoznala, že prišla do svojej vlastnej izby 🙂 Aj to je dôkazom toho, aký veľký význam má prostredie na kvalitu života človeka, pacienta/klienta. V rámci somatickej stimulácie sme sa zamerali na oblasť tváre a úst. Klienti to pomenovali “masáž tváre” 🙂 Pomalými a pokojnými pohybmi, ktoré sme sa naučili na kurze bazálnej stimulácie, sme prechádzali našimi rukami po celej tvári klienta. Možné je pri tom použiť mäkké ponožky, ale stačia aj holé teplé ruky a krém.  Cieľom tejto techniky bolo podporiť vnímanie a uvedomenie si hraníc vlastného tela, teda vlastnej tváre prostredníctvom rúk inej osoby. Táto technika nesmie byť pacientovi/klientovi nepríjemná a má veľký význam praktizovať ju predtým, ako začneme kŕmiť pacienta/klienta. Jedna pani s poruchou citlivosti horných končatín si vyskúšala s našou asistenciou prejsť vlastnou rukou po svojej tvári, dotknúť sa svojho ucha, nosa, prejsť svojou rukou po svojom ramene či položiť si ruku na svoj hrudník a vnímať tak svoje dýchanie a tlkot svojho srdca, bola veľmi šťastná vlastné telo si neuvedomovala už roky. 

Verím, že táto prvá skúsenosť bola pre klientov príjemná, bolo to niečo nové, a že aj kolegyne sa niečo nové naučili, čo budú od teraz pre dobro seniorov používať s praxi. 

Mgr. Mária Kraviarová, absolventka kurzu Bazálnej stimulácie

Táto aktivita sa uskutočnila vďaka projektu Nadácie Slovenskej sporiteľne, grantového programu #mamnato a o.z. LÁSKAVÉ RUKY.